Kaçak avcılık drone ve fotokapanlarla önlendi


Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 13. Bölge Müdürlüğünce sorumluluk sahalarındaki Ağrı, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Bingöl, Kars, Ardahan ve Iğdır’da kırsal bölgelere yerleştirilen 150 fotokapan ve 3 dronla yaban hayatı ve hayvanların popülasyonları hakkında bilgiler elde ediliyor.


Isıya ve harekete duyarlı fotokapanlara çengel boynuzlu dağ keçisi, domuz, tilki, ayı, kurt, vaşak, tavşan, yaban keçisi, keklik, atmaca ve kaya sansarı gibi çok sayıda farklı türün doğadaki yaşamından görüntüler ile kaçak avlanma yapan kişiler de takılıyor.


DKMP görevlilerinin, kar kalınlığının bir metreyi aştığı kırsal arazide gerçekleştirdiği gözlem ve denetimlerin yanı sıra fotokapan ve dronlarla tespit edilen kaçak avcılara cezai işlemi uygulanıyor.


Fotokapanlar yaban hayatına ışık tutuyor


Fotokapanlara yansıyan görüntüler, doğa koruma ekiplerine sağladığı bilgilerle farklı türlerdeki hayvanların yaşamına ışık tutuyor.


Bölgede kaçak avcılıkla mücadele için yapılan denetimlerin yanı sıra koruma ve besleme faaliyetleri sonucu, hem yaban hayvanlarının popülasyonunda artış yaşandı hem de yasal avcı sayısı arttı.


DKMP 13. Bölge Müdürü Okan Gün, envanter çalışmalarında, bölgede özellikle yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisi popülasyonunda son yıllarda artış olduğunu söyledi.


Yaban hayatı popülasyonunun, ekiplerin saha çalışması, illerde valiler, ilçede kaymakamlıklar ve jandarma teşkilatı gibi kurumların desteğiyle arttığını anlatan Gün, “2021 yılında toplam yaban keçisi ile dağ keçisi sayımız 5222 civarındayken bu yılki envanterde bu sayının 5998 olduğunu gördük. Geçen yıllara göre yaban ve dağ keçisi popülasyonunda ciddi artış oldu. Bu sevindirici gelişme. Aynı zamanda yasal avcıların en çok kota aldığı bölgelerin başında geliyoruz” dedi.


“Denetimler kaçak avcılıkta caydırıcı oldu”


Okan Gün, kaçak avcılıkla mücadele faaliyetlerinde teknolojik imkanlardan maksimum seviyede faydalandıklarını, bölgede çok sayıda fotokapan ve dronla çalıştıklarını da vurguladı.


Fotokapanlar sayesinde vatandaşlarda doğanın ve yaban hayatının sıkı şekilde denetlendiği yönünde algı oluştuğunu anlatan Gün, şöyle konuştu:


“Fotokapanlar, teknolojik imkanlar ve sahadaki denetimler kaçak avcılıkta caydırıcı oldu. Bölgede vaşak ve bozayı popülasyonu gibi türlerde de artış oldu. Özellikle Bingöl gibi illerimizde görmediğimiz türleri görmeye başladık. Ülke genelinde tüm illerin biyoçeşitliliği envanteri çıkarıldı. Envanter çalışması neticesine hangi illerde nesli tehlike altında tür var, bunlar tespit edildi. Bu türleri izlemek için fotokapan ve drone kullanıyoruz.”

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.