Macron’u Hitler’e benzeten kişiye 10 bin euro ceza


Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un suç duyurusu üzerine güneydeki Toulon kentindeki mahkemede görülen davada, 62 yaşındaki Flori’ye savcı “bariz şekilde zarar verme arzusu” suçlamasını yöneltti.


Mahkeme Flori’yi Cumhurbaşkanı’na alenen hakaretten 10 bin euro para cezasına çarptırdı.


Flori’nin avukatı Beranger Tourne kararı temyize götüreceklerini belirtti.


Flori ise karara tepkisini “Cumhurbaşkanı şahsı mevzubahis olduğu durumlar hariç, ifade özgürlüğünü savunmada çok hızlı” ifadeleriyle gösterdi.


Sosyal medyadan kendisini “Herkes duvara yazıyordu ben afişe aktardım.” şeklinde savunan Flori, karikatürle ifade tarzının eskiden beri süregeldiğini belirtti.


Macron Hitler’e benzetilmişti


Fransa’da Macron’nun bazı meslek gruplarına yönelik COVID-19 zorunlu aşı politikasını ve sağlık ruhsatı uygulamasını yürürlüğe konulmasının ardından tepki toplamıştı.


Michel-Ange Flori, 19 Temmuz’da Toulon ve Seyne-sur-Mer kentlerinde yol üzerinde yer alan reklam panolarına Cumhurbaşkanı Macron’un Hitler’e benzetildiği ve üzerinde “İtaat et, aşı ol!” sloganının yer aldığı afişler asmıştı.


Macron, avukatları aracılığı ile afişlerin sahibi Flori hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.


Fransa’da Anayasa Konseyinin 5 Ağustos’ta onayladığı, 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren uygulama kapsamındaki sağlık ruhsatı uygulaması, bölgeler arası yolculuklar, hastane, bakımevleri, alışveriş merkezleri hariç 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar, restoran, kafeterya, sinema salonları, müzeler ve eğlence parklarına giriş için COVID-19 aşılarını tamamladığını belgelemeyi, son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileşmiş olmayı kanıtlamayı gerektiriyor.


Uygulama kapsamında ayrıca bakımevleri ve hastane çalışanları ile itfaiyecilere COVID-19 aşı zorunluğu getirildi.


Fransa genelinde uygulama, haftalardır cumartesi günleri yüz binlerce kişinin katıldığı gösterilerde protesto ediliyordu.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.