İlker Başbuğ’a 4 yıla kadar hapis talebi


Başbuğ’un katıldığı bir televizyon programında askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme ile ilgili teklifin FETÖ talimatı olduğu iması üzerine, dönemin altı AK Parti milletvekili konuyu yargıya taşıdı.


İlker Başbuğ savcılıkta verdiği ifadesinde hakaret etmediğini söyledi.


Başsavcılık hazırladığı iddianamede Anayasa Mahkemesi kararlarına atıfta bulundu. Siyasetçilere yönelik eleştirilerin kişilerin itibarına zarar verir boyuta ulaşmaması gerektiğine vurgu yaptı.


Başbuğ ve Çiçek’in 4 yıla kadar hapsi istendi


Başsavcılık Başbuğ’un söz konusu açıklamasının hakaret suçunu içerdiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.


Bu arada Başsavcılık emekli kurmay albay Dursun Çiçek için de bir iddianame hazırladı.


Çiçek’in de aynı düzenleme ile ilgili “imzası bulunanlar hakkında soruşturma açılmalıdır” söylemi AK partili milletvekillerince başsavcılığa şikayet edildi.


Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede dönemin Adalet Bakanı ve AK Partili milletvekillerine yönelik “iftira” suçunu işlediği gerekçesiyle Çiçek’in de 4 yıla kadar hapsi istendi. 

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.