“Akkuyu Nükleer Santrali’nin birinci ünitesini 2023’ün mayısına yetiştireceğiz”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de toplu açılış töreninde konuştu.


Eserlerin yatırım bedelleri 3 milyar 260 milyon lira


Yatırım bedeli 3 milyar 260 milyon lirayı bulan bu eserler arasında eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye ve turizme kadar her alanda tesis bulunuyor. Eğitim alanında aralarında Toroslar Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi’nin de yer aldığı çeşitli yatırımlar bugün resmen hizmete açılıyor.


Sağlıkta Anamur Devlet Hastanesi, ulaşımda bölünmüş yol ve kavşaklarıyla Mersin Gözne Yolu, Mezitli Hükümet Konağı, Erdemli Adalet Sarayı, Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet ve Özel Harekat hizmet binaları gibi kamu yatırımları da bugün resmen hizmete alınacak.


Özel sektörümüzün Mersin’de 1,2 milyar liralık yatırımla hayata geçirdiği 19 ayrı projenin açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Tarsus Organize Sanayi Bölgemizin 3. kısmı ile modern fabrika ve yenilik merkezimizi de bugün resmen hizmete veriyoruz.


“Akkuyu Nükleer Santrali’nin birinci ünitesini 2023 mayısına yetiştireceğiz”


Mühendislerimizin ve işçilerimizin gayretleriyle santral inşaatının hızla yükseldiğine şahit oldum. 10 bini Türk, 3 bini Rus olmak üzere t13 bin mühendisin çalıştığı böyle bir eserin inşallah 1. ünitesi 2023’ün mayısında bitecek. Kendi alanında en son ve en güvenli teknolojiyle inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer santralinin bu ünitesini inşallah 2023 mayısına yetiştireceğiz.


 


 


“Bu proje 2023 hedeflerimizin önemli sembollerinden biri”


Bu projeyi 2023 hedeflerimizin önemli sembollerinden biri olarak görüyoruz. Dünyada 32 ülkede 443 nükleer santral halen faaliyette, 19 ülkede 51 nükleer santral inşa safhasında iken Türkiye’yi bu imkandan mahrum bırakmak isteyenlerin derdi başkadır. Akkuyu’daki tesis, üreteceği elektrikle kalkınmamıza, karbon emisyonunda sağlayacağı azaltımla çevremize, teknolojisiyle bu alandaki atılımlarımıza çok önemli katkılar sağlayacaktır. İklim değişikliği tartışmalarının giderek arttığı bir dönemde, bizim gibi ülkeler için halen en önemli enerji kaynağı alternatifi nükleer santrallerdir.


“İkinci, üçüncü nükleer santrallerine kavuşturacak adımları da atmaktır”


Amacımız; ülkemize en kısa sürede ikinci, üçüncü nükleer santrallerine kavuşturacak adımları da atmaktır. Mersin, bu önemli yatırıma ev sahipliği yaparak büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında da en önde olduğunu ispatlamıştır.


 


 


“İhracatçılara ve KOBİ’lere 364 milyon TL kredi desteği verdik”


Salgın döneminde şehrimizdeki 26 bine yakın esnafımıza 103 milyon lira gelir kaybı desteği, 4 binin üzerinde esnafımıza 8 milyon liraya yakın kira desteği verdik. Yangın ve sel afetlerinde zarar gören hiçbir vatandaşımızı, üreticimizi, çiftçimizi, esnafımızı yalnız bırakmadık. Zararlarını tazmin ederek tahrip olan evlerini, ahırlarını, seralarını yeniden yaparak bu ülkede hiç kimsenin sahipsiz olmadığını gösterdik. 


“Trajediler karşısında bizim kadar ilkeli tutum sergileyen ülke yoktur”


Ülkemize sığınan milyonlarca mağdura kucak açtık. Irak, Suriye, Afganistan’daki trajediler karşısında bizim kadar ilkeli tutum sergileyen ülke yoktur. Avrupa, göç konusunda somut adım atmalı.


“2023 bir dönüm noktası olacak”


Ülkemize diz çöktürmedik, isteyenlerin heveslerini kursaklarında bıraktık. 2023 inşallah bir dönüm noktası olacak. 


“19 yılda Mersin’e 38 milyar lira yatırım yaptık”


19 yılda Mersin’e 38 milyar lira yatırım yaptık. 47 sağlık tesisi inşa ettik.  Mersin’i 1300 yataklı şehir hastanesiyle buluşturduk. Mersin’i 278 km ilave bölünmüş yola kavuşturduk. Mersin’e 2 yat limanı kazandırdık. 


Siyaseti yalanla, iftirayla, çarpıtmayla ülke gündemini bulandırmak, insanları kandırmaya çalışmak sananlar eserin, hizmetin, yatırımın kıymetini bilmezler.


Ayrıntılar geliyor…

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.