NYT: Ahmed Mesud Taliban’a karşı Washington’da lobici şirketle anlaştı


New York Times gazetesinde yer alan haberde, Afganistan’ın Pencşir vilayetini Taliban’a karşı savunan grup lideri Ahmed Mesud’un, Washington’da lobici Robert Stryk ile anlaşma imzaladığı bildirildi.


Adalet Bakanlığına sunulan anlaşmada, “geçici Taliban hükümetinin” ekonomik ve siyasi meşruiyetini engellemeyi hedefleyen lobi çalışmaları için “hayır hizmeti” kapsamında ücret ödenmeyeceği kaydedildi.


Haberde, Robert Stryk’in, eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimi sırasında, “K-Sokak” olarak bilinen Washington’daki lobi sektörünü temsil etmekten çekindiği müşterilerle çalışarak adını duyurduğu değerlendirmesi yapıldı.


“ABD’den Taliban’ı tanımamasını istiyoruz”


Başkentte ismi açıklanmayan üç lobici kaynağın, Taliban yönetiminin de uluslararası fon ve tanınırlık için K-Sokak’ta temsilciler aradığı yönünde duyumlar aldığı bilgisi paylaşıldı.


Ahmed Mesud’un ABD’deki temsilcisi Ali Nazary, “ABD’den çabalarımız için, saldırı silahlarının sevkiyatını da içeren maddi destek sağlamasını ve Taliban’ı tanımamasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.


Nazary, Afganistan’da Mesud’un desteği ve onayı olmadan hiçbir varlığın meşruiyeti olmaması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.


Ahmed Mesud kim?


32 Yaşındaki Ahmed Mesud, önceki hükümet döneminde milli kahraman olarak kabul edilen Ahmet Şah Mesud’un oğlu.


Şah Mesud, Afganistan-Sovyetler Birliği savaşında (1979-1989) önde gelen Afgan komutanlardan biriydi.


Savunma Bakanlığı da yapan Tacik asıllı Mesud, ABD’de 11 Eylül saldırılarından 2 gün önce suikasta uğramıştı.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.