AB, Türkiye ile daha yakın iş birliğini öngörüyor


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kurumlararası İlişkiler ve Öngörüden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, ilki geçen sene yayımlanan raporun 2021 versiyonuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.


Sefcovic, 2050’ye doğru giderken AB’yi etkileyecek 5 ana başlık hakkında görüştüklerini söyledi. Bunların iklim değişikliği ve diğer çevresel meydan okumalar, dijital hiper bağlanabilirlik ve teknoloji dönüşümü, demokrasi ve değerler üzerinde baskı, küresel düzende ve demografideki değişikliği olduğunu ifade etti.


Komşu ülkelerle daha yakın iş birliği


Maros Sefcovic, AB’nin yeşil ve dijital dönüşümler konusunda daha iyi bir anlayış geliştirmeyi hedeflediğini dile getirdi.


2021 Stratejik Öngörü Raporu, AB’nin sağlık ve gıda, teknoloji, enerji, ekonomi ve finans, güvenlik ve savunma alanlarında çağın gerekliliklerini yerine getirmek alanındaki hedeflerini derliyor.


Raporda, bu amaçlar doğrultusunda AB’nin Türkiye ve komşu ülkelerle daha yakın iş birliği içinde olacağına işaret ediliyor.


Çin ve Hindistan’ın yükselişine vurgu


Raporda ayrıca Batı Balkanlar’ın entegrasyonu, transatlantik ilişkiler, Afrika, Hint-Pasifik ve Orta Asya’daki istikrarının jeopolitik öncelikler olarak belirlendiği açıklanıyor.


Çin ve Hindistan’ın yükselişine dikkat çekilen raporda, gelecek dönemde jeo-ekonomik ağırlık merkezinin doğuya kayacağı, ABD-Çin rekabetinin artacağı ifade ediliyor.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.