Japonya Başbakanı Suga’nın istifa edeceği iddiası


Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre salgınla mücadelede eleştiri oklarının hedefi olan Başbakan Suga görevini bırakacak.


Kamuoyu eleştirileri ve son anketlerde kabinesine yönelik desteği eriyen Suga’nın parti içi yakın çevresine istifa etmeyi niyetini beyan ettiği öne sürüldü.


Yaklaşık bir yıldır iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) başkanlığını da yürüten Başbakan Suga’nın ay sonu planlanan parti içi liderlik yarışına katılmayacağı belirtiliyor.


Anketler en düşükte


Kamu yayıncısı NHK’nın geçen ay düzenlediği anketinde Suga ve kabinesinin kamuoyu desteğini yüzde 29’a gerilediği ortaya çıkmıştı.


Bu oran Eylül 2020’de göreve gelen Suga kabinesi için NHK anketlerinde şimdiye kadarki en düşük kamuoyu desteği olarak kayda geçmişti.


Kyodo ajansı düzenlediği geçen ayki anketinde ise Suga ve kabinesine yönelik kamuoyu desteği yüzde 31,8’e gerilemişti.


Suga, Ağustos 2020’de önceki başbakan Abe Şinzo’nun sağlığını gerekçe göstererek istifası sonrası parti içi seçimlerde başbakanlığı seçilmişti.


İki aday öne çıkıyor


Japonya Temsilciler Meclisi (Şuugiin) milletvekillerinin resmi görev dönemi 21 Ekim’de sona eriyor. Olağan genel seçimlerin bu tarihten önce yapılması gerekiyor.


LDP kaynaklarına göre parti liderlik yarışında eski Dışişleri Bakanı Kişida Fumio ile eski İçişleri ve İletişim Bakanı Takaiçi Sanae’nin yarışması bekleniyor.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.