İsrail güçleri 12 Filistinliyi yaraladı


Filistinliler, Nablus’a bağlı Beyta beldesi, Kalkilya ilinin Kefr Kaddum beldesi başta olmak üzere Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenledi.


İsrail güçleri göstericilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik mermiyle müdahale etti.


Filistinliler ise İsrail güçlerine taş atarak karşılık verdi.


Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Beyta’daki gösterilere müdahalesinde 12 kişinin plastik mermiyle yaralandığı belirtildi.


Yaralılar arasında bir sağlıkçı da var


Açıklamaya göre, yaralananlar arasında Filistin Kızılayında gönüllü olarak görev yapan bir sağlık çalışanı da bulunuyor.


Filistin Kızılayına ait üç ambulansın İsrail güçlerinin plastik mermilerinin hedefi olduğu, çok sayıda gösterici nin de atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiği kaydedildi.


Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı


İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 binden fazla sivil Yahudi işgalci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.


Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.