Maden sahası zeytinlik oldu – Son Dakika Haberleri


Maden sahası işleniyor, toprak bakımdan geçiriliyor. Yatağan’daki termik santral alanında bulunan 400 yıllık zeytin ağaçları için özel çalışma yürütülüyor. 


Yatağan Termik Santraller Genel Müdürü Korhan Tiryaki, termik santralde 2 bin kişinin çalıştığını belirterek şunları söyledi:


“1982 yılında Muğla’nın Yatağan ilçesindeki düşük kalorili linyit kömürünü enerjiye katmak için kurulan bir santral. 2014 senesinde özelleştirmeyle bünyemize kattık. 630 megavat kurulu gücüne sahip olan santralimiz yıllık 4 buçuk milyar kilovat saat enerji üretimiyle ülkemizin baz yük santrallerinin en önde gelenlerden bir tanesidir.


Kültürel dönüşüm sürecinde iş yeri memnuniyeti ve çalışan memnuniyetimiz anlamında global bazda çalışan ve Great Place to Work en iyi iş verenler sertifikasına da sahip olan santralimizde yaklaşık 2 bin arkadaşımız yılın 365 günü çalışmaktadır.”


Tamamlanmış maden sahalarına bugüne kadar 42 bin fidan dikildi. 165 hektarlık alanda oluşturulan dev zeytinlikten zeytinyağı da üretiliyor.


 


Çevreci santralde 400 yıllık zeytin ağaçları var


Santralin içinde 400 yıllık zeytin ağaçlarının da bulunduğunu aktaran Tiryaki, bu ağaçlarının nasıl değerlendirildiğini de şu sözlerle anlatıyor:


“Enerji üretimi kadar çevreye, doğaya, havaya, suya da çok önem veriyoruz. Bu anlamda yoğun çalışmalarımız neticesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığından özelleştirme sonrasında çevre izin ve lisansını alan ilk santraliz biz. Bu anlamda da arkadaşlarımızla ve şirketimizle gurur duyuyoruz.


Öyle ki bugüne kadar 1 buçuk milyon adet fidanı toprakla birleştirdik. Bu fidanların 42 bin tanesi de zeytin ağaçlarından oluşuyor. Kuruluş amacı olan linyite ulaşmak için bazen zeytin alanlarıyla karşılaşıyoruz. Biz bu zeytinleri uzman ekiplerimiz aracılığıyla önce buduyoruz. Sonra gövde ve kökü düzgün bir şekilde taşıyıp ya maden faaliyetleri bitmiş alanlara taşıyoruz ya da kendi sahamıza taşıyıp değerlendiriyoruz. Ve onlar da birkaç sene içinde tekrar zeytin vermeye başlıyor.”


Maden sahasından sökülen anıt ağaçlar, yakındaki antik kentte yeniden hayat buluyor.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.