Fitch: Avrupa Merkez Bankası’nın kilit faiz oranları 2025’e kadar değişmeyecek
Fitch: Avrupa Merkez Bankasının kilit faiz oranları 2025e kadar değişmeyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa Merkez Bankasının faiz oranlarını 2025’e kadar sabit tutmasının, tahvil alımlarının ise en az 2024’e kadar devam etmesinin beklendiğini açıkladı.Fitch’ten yapılan açıklamada, Euro bölgesi halihazırda bazı geçici enflasyonist baskılar yaşarken, orta vadeli enflasyon görünümünün zayıf kalmaya devam ettiği açıklandı.


Avrupa Merkez Bankasının (ECB)’nin yüzde 2’lik simetrik enflasyon hedefine dayanarak fiyat baskılarının 2025’ten önce faiz artışlarını tetikleyecek kadar sağlamlaşmasının beklenmediğine işaret edilen açıklamada, “Avrupa Merkez Bankasının kilit faiz oranları 2025’e kadar değişmeyecek ve tahvil alımı en az 2024’e kadar devam edebilir” değerlendirmesinde bulunuldu.


ECB, son toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararı almış, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini yüzde 0,25 olarak sabit tutmuştu.

Fahrettin Altun: Yüzde 21,7’lik büyüme ile en büyük çeyreklik büyüme oranına ulaşıldı

Yükleniyor lütfen bekleyiniz

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.