KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Suriye kaynaklı petrol sızıntısı konusundaki gelişmeleri yakından izliyoruz


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Suriye kaynaklı petrol sızıntısı konusundaki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.


Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştüğünü ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nin de devrede olduğunu vurguladı.


“Kıbrıs’a ulaşıp ulaşmayacağı rüzgarın durumuna bağlı”


KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile de konuyu ele aldıklarını ve petrol sızıntısıyla ilgili istişare içinde olduklarını belirten Tatar, denizdeki petrol sızıntısının Kıbrıs’a ulaşıp ulaşmayacağının rüzgarın durumuna bağlı olduğunu ifade etti.


Bakanı Ataoğlu ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye’den Karpaz açıklarına doğru gelen petrol sızıntısının uydu aracılığıyla takip edildiğini vurguladı.


Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile de iletişime geçtiklerini belirten Ataoğlu, sızıntının bölgeye yaklaşması halinde neler yapılabileceği yönünde görüş aldıklarını Türkiye’nin gerekli desteği sağlayacağını ifade etti.


Rum Yönetimi de yakından takip ediyor


Bakan Ataoğlu, Sahil Güvenliğin de Karpaz açıklarında olayı takip ettiğini söyledi.


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi makamları da petrol sızıntısıyla ilgili gelişmeleri yakından izledikleri yönünde açıklamalarda bulundu.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.