AB Komisyonu sahil güvenlik için ek kaynak talebini bloke etti

[Fotoğraf: Reuters Arşiv ]2020 yılının Ocak ayından bu yana 6 bin 230 sığınmacıyı geri iterek ölüme terk eden Yunanistan’ın insanlık dışı uygulamaları hem raporlara yansıdı hem dünya kamuoyundan tepki gördü.


Avrupa Birliği Komisyonu, Yunan Sahil Güvenlik birimleri için talep edilen 15 milyon 800 bin euroluk ek kaynağa ‘hayır’ dedi.


AB’den Atina’ya sığınmacı tepkisi


Alman Der Spiegel’de yer alan habere göre Avrupa Birliği Komisyonu, gündeme gelen geri itmeler nedeniyle Yunan Sahil Güvenliği’ne ödemeleri bloke etti.


Der Spiegel’e göre komisyon, sınırdaki insanlık dışı eylemlere kaynak sağlamak istemiyor. Komisyon üyesi Ylva Johansson, Der Spiegel’e “Ödemenin temel hakları denetleme mekanizması kurulmasına bağlı olduğunu söyledik” açıklamasında bulundu.


643 milyon eurodan fazla ödeme yapıldı


Bu talep sonrası bir çalışma grubu kurulduğu bilgisini de paylaştı.


Avrupa Birliği 2015’ten bu yana mülteci kriziyle başa çıkabilmesi için Yunanistan’a 643 milyon eurodan fazla ödeme yaptı. Bu paranın bir kısmı doğrudan Yunan Sahil Güvenliği’ne gidiyor.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.