Fransa’dan ABD’ye ‘Afganistan konusunda sorumluluk’ çağrısı


Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, haftalık Le Journal du Dimanche gazetesine Afganistan konusunda röportaj verdi.


20 Ağustos’ta düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, ABD’ye Afganistan konusunda sorumluluk alma çağrısında bulunduğunu ifade eden Le Drian, ABD’nin Afganların tahliyelerini kolaylaştırmasını sağlaması gerektiğini belirtti.


Le Drian, ABD’nin müttefiklerle iş birliğinin daha etkili ve güçlü şekilde gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.


“Özgürlüğü ve hukuk devletini savunan” Afganistanlıların hayatlarını kurtarmayı amaçladıklarını ifade eden Le Drian, Fransa’ya gelmek isteyen Afganistanlıları uçakla tahliye etmek istediklerini ancak onların Kabil’deki havalimanına ulaşması hususunda sorun yaşandığını söyledi.


Le Drian, “güçle iktidarı ele geçiren” Taliban’ı tanımayacaklarının altını çizdi.


Afganistan’ın yeniden terör barınağı haline gelmemesi ve Afganistan halkına yardım edilmesi gerektiğine işaret eden Le Drian, Afganistan’daki gelişmelerin ışığında bölgenin istikrarının önemli olduğuna dikkati çekti.


Le Drian, bundan dolayı G7 ve NATO’nun ötesinde Rusya, İran ve Çin’in de katılacağı bir anlaşma olması gerektiğini söyledi.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.