Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü – Son Dakika Haberleri


23 yaşında gurbetçi olarak gittiği Hollanda’da liman işçiliğinden emekli olan Çalım, yaklaşık 30 yıldır gelirinin bir kısmını, çocukluk tutkusu olan model araba, biblo, müzik aleti, takı, antika malzemeler ve birbirinden farklı oyuncaklara ayırıyor.


Köyündeki evinin bahçesi ve odalarında yaptırdığı raflarda sergilediği objelere gözü gibi bakan Çalım, gününün büyük bölümünü koleksiyonundaki parçaların bakım ve temizliğiyle geçiriyor.

Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü


Çalım, çocukluğunda hiç oyuncağı olmadığını, o dönem tarladan aldığı pancarı teker gibi taktığı ağaç parçalarını sürerek kendince oyunlar üretmiş.


Henüz 7 yaşındayken babasına ait büyükbaş hayvanları meraya götürmeye başladığını ve ailesine yardım edebilmek için çalıştığından oyuna vakit ayıramadığını kaydeden Çalım, işçi olarak gittiği Hollanda’da uğraşmaktan keyif aldığı malzeme ve oyuncakları biriktirme imkanı bulduğunda kolleksiyonu oluşmaya başlamış. 


Koleksiyonunda çeşitli ülkelere özgü müzik aletlerinden oyuncaklara kadar çok sayıda parça bulunuyor.


“Çocukluğumda kendi oyuncaklarımızı kendimiz yapardık. O zamandan içime bu oyuncak hevesi düşmüştü. Hollanda’da çalışırken oyuncak pazarları kurulurdu oradan topladım. Sahip olduklarımın yüzde 80’ini oradan getirdim. Ben bunlara çocuk gözüyle bakıp zevk alıyorum.” 

Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü


“Para kazanma maksatlı değil, zevk için”


Kimi zaman hoşuna giden bir oyuncak veya objeye verdiği ücret kadar tamirat parası da ödediğini söyleyen Çalım’ın, tek isteği, hayatının sonuna kadar çocukluk tutkusu eşyalarla bir arada olmak.


“Bunlara bakmaktan zevk alıyorum. 30 yıldır birike birike bu kadar oldu. Her sabah baktığımda aynı keyfi alıyorum. Birçok müzik aleti var ama nasıl çalındığını bilmiyorum. Üç tane de sazım var. Birini geçenlerde Nevşehir’den 250 liraya alıp 230 liraya tamir ettirdim, taktım duvara. ‘Sen ölünce bunlar ne olacak?’ diyorlar. Ben ölene kadar zevk alayım öldükten sonra kim ne yaparsa yapsın. Belediye başkanı ‘bir göz yer vereyim, oraya taşı’ derse kabul edebilirim ama parayla bir şey vermem. Bunlar, para kazanma maksatlı değil, zevk için. Bazen ‘bu kadar parayı neden bunlara veriyorsun’ diyenler de oluyor. İçimden ne geliyorsa onu yaparım.”

Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü


Yaşının 80’e yaklaştığını, hala çevre köylere gidip farklı objeler aradığını belirten Çalım, sağlığı yerinde olduğu sürece bu tutkusunun peşinden gitmeye devam edecek.

About admin

Check Also

Manisa FK’da Levent Eriş dönemi

Yeni sezona şampiyonluk parolasıyla hazırlanan Manisa FK, Turgay Altay’dan boşalan teknik direktörlük görevi için Levent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.