Almanya, Kabil’de diplomatik personelini azaltıyor


Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya’nın Kabil Büyükelçiliği personelini en aza indirerek büyükelçilikte güvenlik önlemlerini artıracağını söyledi.


Maas, Dışişleri Bakanlığına bağlı Kriz Müdahale Merkezinin, diplomatik personel için daha önce ağustos sonunda planlanan tarifesiz seferleri erkene almaya karar verdiğini duyurduç


Tarifesiz uçuşlarla büyükelçilik personelini ve yerel çalışanları ülkeden çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Maas, süreci hızlandırmak için yerel personele vizelerinin Almanya’da verileceğini kaydetti.


“Afganistan’ı derhal terk edin” çağrısı


Maas, gelecek birkaç günde Almanya’nın uluslararası ortaklarıyla diğer tüm önlemleri koordine edeceğini aktararak Almanya vatandaşlarına Afganistan’ı derhal terk etme çağrısı yaptı.


Almanya’nın Afganistan’dan çekilme süreci tamamlamasına rağmen ülkede “acil durumda” kullanmak üzere askeri bulunuyor.


ABD ve İngiltere personelleri için asker yolluyor


ABD Dışişleri Bakanlığı, 12 Ağustos’ta Kabil’deki büyükelçiliğinde çalışanların sayısını azaltacağını açıklamıştı. ABD Savunma Bakanlığı da büyükelçilik personelinin çekilmesini güvence altına almak için Afganistan’a 3 bin askerin geçici olarak gönderileceğini duyurmuştu.


İngiltere de vatandaşlarının ve yerel çalışanların Afganistan’dan çıkmasına yardımcı olmak için ülkede yaklaşık 600 asker konuşlandıracağını açıklamıştı.

About admin

Check Also

Anadolu Efes- Real Madrid final maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? EuroLeague Final Four final heyecanı!

Olympiakos’u Vasilije Micic’in 3’lüğü ile 77-74’lük skorla yenerek üst üste 3. kez finale kalan Anadolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.