Afetin bilançosu ağır: 27 can kaybı


Metrekareye 100 kilogramın üzeri “afet” olarak değerlendirilirken, sadece Bartın’ın Ulus ilçesinde 11 Ağustos’ta metrekareye 302,4 kilogram yağış düştü.


Bartın’ın Ulus ilçesini, Kastamonu’nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesini arka arkaya sel vurdu.


Çarşamba günü öğle saatlerinde Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı taştı. Sel önünde ne varsa sürükledi. Binalar yıkıldı, ev ve iş yerleri su altında kaldı. Araçlar kibrit kutusu gibi sürüklendi.

Kastamonu’da 2, Bartın’da 2 köprü yıkıldı. 3 ilde birçok köprü de hasar gördü.


Selin getirdiğini deniz Abana sahiline geri gönderdi


Taşan Ezine Çayı, Bozkurt’ta önüne ne aldıysa Kastamonu’nun Abana sahilinde denize döktü. Deniz de çamur dalgalarıyla selin getirdiklerini sahile geri gönderdi. Mutfak tüpleri, terlikler, futbol topları, ilaçlar, ev eşyaları, bebek arabası tekerlekleri… Abana sahiline vuran tomruk ve dallar da afetin boyutunu gözler önüne serdi.


Tüm kurumlar seferber oldu

Tüm kurumlar afetzedelere ulaşmak ve yaraları sarmak için seferber oldu. Bir yanda kapanan yolları açma çalışmaları diğer yanda mahsur kalanları kurtarma çabaları… 

Evlerinde mahsur kalan yüzlerce kişi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Sahil Güvenliğe ait helikopterlerle kurtarıldı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Türk Kızılay’a çeşitli kurumlardan binlerce personel alarm durumunda.


Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 can kaybı


17 helikopter ve 2 insansız hava aracı (İHA) arama kurtarma çalışmalarını gerçekleştiriyor. Çarşamba akşamı tahliye edilen Ayancık Devlet Hastanesi’ni komandolar temizliyor.

Havadan ve feribotla Sinop Devlet Hastanesi’ne sevk edilen hastaların durumu iyi.

Ancak selin bilançosu çok ağır. Afetin 3. gününde Kastamonu’da can kaybı 25’e yükseldi. Sinop’ta da 2 kişinin cansız bedeni bulundu. Bartın’da 1 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.


1720 kişi tahliye edildi

Bartın’ın Ulus İlçesinde 323, Kastamonu’da 925, Sinop’un Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 472 afetzede helikopterlerle tahliye edildi. Tahliye edilen afetzedeler için öğrenci yurtları açıldı.


Türk Kızılay da selin yaşandığı bölgelerde erzak ve sıcak yemek hizmetini aralıksız sürdürüyor. Bölgeye ilk etapta 20 milyon nakdi ödenek gönderildi.


Kastamonu’da kesinti sürüyor


Bölgedeki elektrik kesintileri de giderilmeye çalışılıyor. Bartın genelinde elektrik verilemeyen köy kalmadı. Kastamonu genelinde 112 ve Sinop’ta 86 köye elektrik hala verilemiyor.

Kastamonu’ya Samsun AFAD’dan 1 mobil enerji aracı bölgeye sevk edildi.


Bakanlar afet bölgesinde


Sel felaketinin meydana geldiği ilk andan itibaren bakanlar da bölgeye gitti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kastamonu’da,

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise Sinop’ta sel felaketinden etkilenen bölgelerde incelemelerini sürdürüyor. 

About admin

Check Also

Yunus Akgün Adana Demirspor’a veda etti

Yunus yayınladığı veda mesajda şu ifadelere yer verdi: “Benim için bu mesajı yazmak oldukça zor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.