Orman yangınlarında son durum – Son Dakika Haberleri


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ula Yangın Yönetim Merkezi’nde açıklama yaptı.


Bakanı Pakdemirli’nin konuşmasının satır başları şöyle;


Devam eden yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 57 helikopter, 150 iş makinası, 850 arazöz ve su tankeri, 5 bin 250 orman personeli ile müdahale yapıldı.

Yurt genelinde 217 yangın kontrol altına alındı 6'sı sürüyor


AB’den gelen 2 uçak ayrıldı. 223 yangından 217’si kontrol altına alındı, 6’sı sürüyor.


 


“Antalya’da 21 yangınla mücadele ettik”


Antalya’da 28 Temmuz’da 12.05’te 4 farklı noktada yangın çıktı. İlk müdahalemiz yine aynı gün 13 dakika sonra oldu. Rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine hızlı ilerledi. Antalya içerisinde 21 yangınla mücadele ettik. 


 


“15 bin dekar tarımsal alan zarar gördü”


Sadece Antalya’da 8 bin 264 sorti su atıldı. 150 bin ton su hava ve yer araçlarından yangınların üzerine sıkıldı. Bir nevi yapay bir yağmurlama işlemi oldu. Nem seviyesinin düşmesi Antalya’yı güç bir duruma soktu. 85 kişi yangın içerisinde farklı noktalarda kaldı. Bu 85 arkadaşımızı kurtarabildik. Soğutma çalışmaları burada devam ediyor. 15 bin dekar tarımsal alan zarar gördü. Zararları ödeyeceğimizi daha önce açıklamıştık. 


 


Muğla’da 15 orman yangını meydana geldi. Köyceğiz, Kavaklıdere, Milas, Yatağan ile Çine ve Isparta Sütçüler’de yangın devam ediyor. Marmaris’teki yangın bu sabah itibarıyla kontrol altında. Seydikemer, Yılanlı, Nazilli, Karacasu, Bozdağ, Karabük, Burdur, Adana, Denizli kontrol altında.


“Milas yangını devam ediyor”


Milas yangını ile ilgili de yine yangınla ilgili yetkili olmayan kişiler tarafından açıklama yapılmış. Kontrol altına alınmış değil, Milas yangını devam ediyor. Çok ciddi bir hava tahkimatı var. Arazi çok sarp. Karadan oraya dozerlerle dahi ulaşamadık. Ancak şu an itibarıyla önemli bir tehlike arz etmiyor. Yangın bitki örtüsünün arasında uykuya dalmış durumda. İlerleyen saatlerde düşen nem ve artan sıcaklık ve rüzgarla birlikte hareketlenmesini bekliyoruz. 


“Yangın tespiti ve kontrol altına alma çalışmalarında en yeni teknolojileri kullanıyoruz”


Kavaklıdere yangını devam ediyor. Önemli bir tehdit ve tehlikesi yok. Söndürme çalışmaları devam ediyor. Köyceğiz’de yangın devam ediyor. Isparta Sütçüler’de iki noktada ateş var önemli bir tehdit yok. Yangınla mücadele koordinasyonu ciddi ve etkili şekilde teşkilatımız tarafından yapılıyor. Mobil merkezler 24 saat çalışıyor. Yangın tespiti ve kontrol altına alma çalışmalarında en yeni teknolojileri kullanıyoruz. 

About admin

Check Also

Berivan Topuz Türkiye şampiyonu oldu

Kars Belediyesi Kros Takımı sporcularından Berivan Topuz, Gümüşhane’de düzenlenen Türkiye Dağ Şampiyonası U18 kategorisinde Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.