Uluslararası Af Örgütü’nden “Nijerya” açıklaması


Uluslararası Af Örgütü’nden (Amnesty International) yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin ülkenin Anambra, İmo ve Abia bölgelerinde, üyelerine karşı aşırı güç kullandığı vurgulandı.


Güvenlik güçlerinin, bu bölgelerde mart-haziran arasında 115 kişiyi öldürdüğü, 500 kişiyi de gözaltına aldığı ifade edildi.


Örgüt, hükümet güçlerinin yanı sıra bölgedeki şiddetin artmasından Biafra Yerli Halklarına (IPOB) bağlı Doğu Güvenlik Ağının (ESN) da rol oynadığını belirtti.


IPOB terör örgütü ilan edildi


Nijerya’nın Abia eyaletinde 2017’de ordu birlikleri ile IPOB üyeleri arasında gerginlik yaşanmış, eyalette sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmıştı. Olaylar sonrasında Nijerya, IPOB’u “terör örgütü” ilan etmişti.


IPOB, yöneltilen suçlamaları reddederek bölgedeki bazı polis merkezlerine ve camilere düzenlenen saldırıların grup üyeleri ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalardan yararlanan başka gruplar tarafından yapıldığını iddia etmişti.


Biafra halkının, Nijerya’nın güneyinde bağımsız Biafra devletini kurma talebiyle ayaklanması üzerine 1960’larda çıkan iç savaşta milyonlarca kişi hayatını kaybetmişti.


Ülkenin güneydoğusunda 1967’de kurulan Biafra Cumhuriyeti, iç savaş sonunda yeniden Nijerya’nın egemenliği altına girmişti. IPOB, Igbo etnik grubu merkezli bir devlet kurmak istiyor.

About admin

Check Also

Anadolu Efes- Real Madrid final maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? EuroLeague Final Four final heyecanı!

Olympiakos’u Vasilije Micic’in 3’lüğü ile 77-74’lük skorla yenerek üst üste 3. kez finale kalan Anadolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.